Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Exkluzivní partner

AP AFP

Ve Videobance ČTK najdete materiály zpravodajů a fotoreportérů ČTK, zastupovaných autorů nebo materiály partnerských mezinárodních agentur AFP a AP.

Litoměřický biskupský minipivovar nabízí dvanáctku Štěpána

Autor zav/hbv
Zdroj ČTK/Ústí
ID V20151229165143
Pořízeno 29.12.2015
Servis Domácí zpravodajství
Klíčová slova ČR zajímavosti církve pivo Litoměřice

Popis

Sládci v litoměřickém biskupském minipivovar uvařili první litry dvanáctistupňového nefiltrovaného piva plzeňského typu. Ochutnat novinku už mohou hosté v přilehlé restauraci v Diecézním domě kardinála Trochty. Roční kapacita nového pivovaru je 1000 hektolitrů. "Pro začátek počítáme s tím, že se vytočí v restauraci asi 350 až 400 hektolitrů, věříme, že to naši hosté všechno vypijí," řekl dnes ČTK vedoucí oddělení správy majetku litoměřického biskupství Richard Kirbs. V Diecézním domě kardinála Trochty od roku 2010 funguje hostel s kapacitou 160 míst. "Stali jsme se postupně největším ubytovatelem v Litoměřicích a přemýšleli jsme, jak rozšířit nabídku, tak vznikl před rokem nápad na minipivovar," popsal Kirbs. Dvanáctistupňového Štěpána, jedenáctku Děkana a desítku Vikáře chce nabízet pivovar hostům restaurace a na různých poutích. Vařit budou sládci i letní či vánoční speciály. Suroviny si bere minipivovar pouze od českých dodavatelů sladu i chmele. "Předpokládáme, že budeme zpracovávat také suroviny z našich pozemků, našich chmelnic, které jsme v rámci restitucí dostali," doplnil Kirbs. V Litoměřicích, které se řadí hlavně k vinařským městům, je už minipivovar Labuť. O obnově pivovaru, jenž skončil před třinácti lety, uvažuje radnice. Církev zaplatila vybudování malého pivovaru z finanční náhrady za majetek, který z různých důvodů nebude vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. "Je to z peněz určených pro investiční zhodnocení," řekla ČTK už dříve mluvčí biskupství Jana Michálková. Hlavním cílem projektu je podle ní rozšířit nabídku služeb návštěvníkům Litoměřic. V domě postaveném v roce 1858 sídlil původně Institut pro hluchoněmé. Po druhé světové válce byl v budově kněžský seminář, po roce 1990 teologický konvikt, který se v roce 2002 přestěhoval do Olomouce. Součástí domu jsou učebny, tělocvična, hřiště, parkoviště, velká zahrada a tři kaple.

Licence

LICENCE K UŽITÍ POUZE VE ZPRAVODAJSTVÍ. MOŽNOSTI DALŠÍHO UŽITÍ JSOU V OBCHODNÍCH PODMÍNKÁCH. NELZE ARCHIVOVAT. BEZ SOUHLASU ČTK NELZE PRODAT TŘETÍ STRANĚ
Zavřít

Upozornění

Upozornění –

Zrušit

Zavřít