Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Exkluzivní partner

AFP

Ve Videobance ČTK najdete materiály zpravodajů a fotoreportérů ČTK, zastupovaných autorů nebo materiály partnerských mezinárodních agentur AFP.

E.ON chce nasadit do kontroly energetických rozvodů drony

Autor sal/hbv
Zdroj ČTK/Brno
ID V20150720130941
Pořízeno 20.07.2015
Servis Domácí zpravodajství
Klíčová slova ČR letectví energie E.ON ČR

Popis

Společnost E.ON, která patří k největším distributorům elektrické energie v ČR, chce v příštím roce zakoupit pro kontrolu svých rozvodů bezpilotní letouny, takzvané drony. Její technici testují zhruba deset těchto přístrojů, které by energetikům měly podstatně ulehčit práci. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Vladimír Vácha. E.ON provozuje v pěti krajích 65.000 kilometrů vysokého a nízkého napětí. "Jejich fyzická kontrola je poměrně technicky i finančně náročná. Naše sesterské společnosti v Německu a na Slovensku již drony úspěšně využívají. Proto chceme jít také touto cestou," uvedl. Místo techniků, jejichž povinností je vyšplhat na sloupy s linkami a kontrolovat je, by na část těchto výjezdů mohl podle Váchy jezdit pouze operátor s malým bezpilotním letounem. Drony s úspěchem využívají například hasiči nebo česká armáda. "Zatím nevíme, který z nabízených dronů bude nejvýhodnější. Může jít o dron za 30.000 korun, nebo 30.000 eur (přes 800.000 Kč). Vhodná technika by mohla být vybrána do konce tohoto roku," uvedl Vácha. Dva bezpilotní letouny, které přenášejí ze vzduchu obraz do počítače operátora na zemi, dnes E.ON testoval u Brna. E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl firmy na českém trhu činí asi 20 procent.

Licence

LICENCE K UŽITÍ POUZE VE ZPRAVODAJSTVÍ. MOŽNOSTI DALŠÍHO UŽITÍ JSOU V OBCHODNÍCH PODMÍNKÁCH. NELZE ARCHIVOVAT. BEZ SOUHLASU ČTK NELZE PRODAT TŘETÍ STRANĚ
Zavřít

Upozornění