Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Exkluzivní partner

AFP

Ve Videobance ČTK najdete materiály zpravodajů a fotoreportérů ČTK, zastupovaných autorů nebo materiály partnerských mezinárodních agentur AFP.

Filmaři proměnili zámek Konopiště v dům otce minerálky Mattoniho

Autor khj/ama
Zdroj ČTK/Středočeský
ID V20150305112556
Pořízeno 05.03.2015
Servis Domácí zpravodajství
Klíčová slova film ČR média památky televize ČT Konopiště

Popis

Zámek Konopiště se v těchto dnech proměnil v měšťanské sídlo podnikatele a průmyslníka Heinricha von Mattoniho. Filmaři v jeho interiérech natáčejí výpravný historický seriál Já, Mattoni o životních osudech člověka, jehož jméno dodnes nese karlovarská minerální voda. Sehnat odpovídající prostory nebylo vůbec jednoduché. Vedle Konopiště se natáčelo i na zámku v Lužanech nebo v čistírně odpadních vod v Bubenči, která posloužila jako fiktivní stáčírna minerálky. Třináctidílný seriál s Davidem a Aloisem Švehlíkovými v hlavních rolích se na obrazovkách objeví na podzim příštího roku. "Je to jeden z největších seriálů, co se v České televizi točí od revoluce," řekl ČTK během dnešního filmování na Konopišti kreativní producent Jan Lekeš. Tvůrci mají naplánováno 150 natáčecích dnů, v seriálu vytvořili 170 hereckých rolí a obsadili více než 3000 komparzistů. Točit se začalo loni na podzim a do prázdnin by se mělo skončit, pak přijde na řadu náročná práce ve střižně. Zakladatel značky Mattoni v seriálu vystupuje ve třech životních etapách, vedle Švehlíků ho jako sedmnáctiletého ztvárnil ještě Jáchym Novotný. "Vychází se z autobiografie, která je částečně fiktivní, částečně se opírá o dohledatelné historické momenty. A právě proto, že ta figura je tak zajímavá, stejně jako období, druhá půle 19. století a první desetiletí 20. století, tak ta plocha 13 dílů má svoje opodstatnění," míní David Švehlík, který vystupuje ve většině dílů. V posledních dvou ho měl původně vystřídat Jiří Bartoška, kvůli vážné nemoci byl ale přeobsazen Švehlíkovým otcem Aloisem. "To nejhorší, co nás postihlo, je onemocnění pana Bartošky, který měl natočeno zhruba sedm dní, které budeme muset přetočit s panem Švehlíkem," řekl Lekeš. Kromě Švehlíků se dnes do historických kostýmů oblékli i Martin Myšička, Jan Vondráček či Jana Plodková. "Ty kostýmy jsou překrásné, dělá to krásné siluety a vždycky je to radost mít na sobě. Co se týče korzetu, jsem ráda, že mě tady Helenka neutahuje příliš, že mohu dýchat," svěřila se Plodková. Josef Polášek ocenil, že se pro svou roli málomluvného Mattoniho zetě nemusel učit mnoho textu. "Je to takový člověk na pěst," popsal svou postavu.

Licence

LICENCE K UŽITÍ POUZE VE ZPRAVODAJSTVÍ. MOŽNOSTI DALŠÍHO UŽITÍ JSOU V OBCHODNÍCH PODMÍNKÁCH. NELZE ARCHIVOVAT. BEZ SOUHLASU ČTK NELZE PRODAT TŘETÍ STRANĚ
Zavřít

Upozornění

Upozornění –

Zrušit

Zavřít