Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Zobraz více

Exkluzivní partner

AFP

Ve Videobance ČTK najdete materiály zpravodajů a fotoreportérů ČTK, zastupovaných autorů nebo materiály partnerských mezinárodních agentur AFP.

Vyšel kalendář s obrázky od ochrnuté dívky malující pusou

Autor bin/hbv
Zdroj ČTK/Video
ID V20150106145903
Pořízeno 06.01.2015
Servis Domácí zpravodajství
Klíčová slova ČR sociální výtvarné

Popis

Mezi kalendáři, které se objevily na začátku letošního roku, upoutá pozornost originální nástěnný kalendář s obrázky od handicapované dívky. Dvanáctiletá Barbora Sedláčková každý z 12 měsíců doprovodila barevnými akvarely, které vzhledem ke svému postižení namalovala pusou. Drobná blondýnka z Českých Budějovic byla do tří let zdravá, pak ale vinou nemoci zvané neuropatie postupně ochrnula a od šesti let se pohybuje jen na vozíčku. Přestože neovládá ruce ani nohy, má za sebou několik výstav a spolupracuje s hudebníky z projektu Kašpárek rohlíku. První samostatnou výstavu měla v červnu 2013 v písecké galerii Sladovna. Kresby, akvarely a další obrázky malované ústy vystavila také loni v září na výstavě nazvané Pusopis aneb Malováno ústy v českobudějovické radniční síni. Expozice s třemi desítkami obrázků vytvořených fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší se setkala s velkým ohlasem. "Malování mám ráda a vybrala jsem si ho právě proto, že to můžu a dokážu dělat. Teď mě hodně baví kreslit na písničky," uvedla Sedláčková. Pro letošní kalendář si vybrala například obrázek nazvaný podle známé písničky Když se zamiluje kůň. V únoru by svá díla měla představit v galerii U Zlatého slunce v Týně nad Vltavou a už má i další pozvání. Její talent potvrdila řada profesionálních výtvarníků a znalců umění. Oceňují mimo jiné, že její úspěch tkví v tom, že nebudí soucit, kvůli němuž by ji lidé podporovali."Má dokonalou prostorovou představivost a jasnou vizi," podotkl například výtvarník Jakub Zich. "Na rozdíl od zdravých malířů nemá šanci vidět obrázek při malování z odstupu, a přesto je schopná vytvořit kompozice fungující i na velkou vzdálenost," dodal. Studentku pražské FAMU Kateřinu Karhánkovou nadchly její obrázky natolik, že z nich chystá videoklip. Jednala o tom i se Zdeňkem Svěrákem, který dal k dispozici kteroukoli ze svých písní. Bejbypankový kabaret Kašpárek v rohlíku zase autorku předloni v září pozval na svůj festival Kefír do Třebovle u Prahy. Od té doby spolupracují a loni v prosinci se dívka stala v pražské Lucerně kmotrou jejich nové nahrávky s názvem Neposlouchejto! "Lékaři mi dávají naději na zlepšení mého stavu, a tak jsem se rozhodla tu naději přiživovat, co to dá. Místo zoufání si beru štětec, fix nebo pastelku do úst a představuji svému okolí vlastní výtvarný styl," napsala na svých stránkách Sedláčková, která by v budoucnosti ráda ilustrovala knížku, jejíž příběh by sama vymyslela. "Hlavně si přeju být co nejvíc soběstačná," dodala.

Licence

LICENCE K UŽITÍ POUZE VE ZPRAVODAJSTVÍ. MOŽNOSTI DALŠÍHO UŽITÍ JSOU V OBCHODNÍCH PODMÍNKÁCH. NELZE ARCHIVOVAT. BEZ SOUHLASU ČTK NELZE PRODAT TŘETÍ STRANĚ
Zavřít

Upozornění

Upozornění –

Zrušit

Zavřít